Podstawowe zasady gry w golfa

Rozpoczynając swoją przygodę w golfem, warto zdać sobie sprawę, że golf to sport, w którym ogromną rolę odgrywają reguły i etykieta. Biblią golfistów jest mała książeczka zatytułowana „Reguły gry w golfa”, w której zawarte są wszystkie, często bardzo szczegółowe zasady tej gry. Co dwa lata organizacje za to odpowiedzialne (brytyjska R&A i amerykańska USGA) publikują aktualizacje reguł. Podstawowe zasady gry w golfa pozostają jednak niezmienne.

Podstawowe zasady gry w golfa: w skrócie

Gra w golfa polega na przejściu pola golfowego, składającego się zazwyczaj z 18 dołków, chociaż bywają również pola mniejsze (np. 9-dołkowe). W golfie termin „dołek” nie odnosi się jedynie dziury z ziemi, do której golfiści starają się wbić swoje piłki. Dołek w szerszym rozumieniu, to obszar pomiędzy miejscem startu (tzw. tee), w którym golfista oddaje pierwsze uderzenie, a właśnie dołkiem w ziemi sensu stricto, który znajduje się na obszarze gładko ściętej trawy (tzw. putting green, green). Gra przedstawia się następująco: zawodnik zaczyna uderzenia z kolejnych tee (miejsce startu), by przy pomocy kolejnych uderzeń umieścić piłkę na greenach, a finalnie w dołkach. Każdy dołek ma swoje par, czyli normę, określającą ilość uderzeń, w jakich zawodnik powinien go pokonać. Jeśli dołek jest par 5, oznacza to, że gracz powinien pokonać go przy pomocy pięciu uderzeń. Jeśli pokona go uderzając piłkę 4 razy, to może być z siebie dumny. Mówi się wtedy, że miał birdie lub że pokonał dołek 1 uderzeniem poniżej par. Gracze po przejściu każdego dołka swoje wyniki spisują na specjalnych kartach wyników (tzw. score card). Podstawowe formaty gry w golfa to tzw. stroke play i match play. W stroke play wygrywa ten, który zdoła przejść pole z jak najmniejszą liczbą uderzeń. W match play gra się z innym zawodnikiem na liczbę wygranych poszczególnych dołków.

Etykieta

Ważnym terminem w słowniku każdego golfisty jest etykieta. To jej zasady określają to, jak należy zachowywać się na polu golfowym, by nie narazić się na dziwne spojrzenia czy dezaprobatę ze strony innych golfistów. Ona określa, co wypada, a co nie. Golfowy savoir-vivre zakłada na przykład, by zachować bezwzględną ciszę, w momencie kiedy inny zawodnik oddaje swoje uderzenie, nakazuje, by na umówioną rundę golfa przychodzić punktualnie, oraz piętnuje każdą próbę nieuczciwości czy zafałszowania wyniku. Większość tych zasad „dobrego wychowania” w stosunku do innych graczy, czy poszanowania samego pola golfowego, bardzo pieczołowicie przecież pielęgnowanego, poznaje się w już w trakcie nauki gry w golfa. Ich przejawem jest m.in. dress code, czyli zasady dotyczące ubrania do gry w golfa. Niezależnie od etykiety i mody, strój powinien być także wygodny i funkcjonalny. Dlatego nienajlepszym rozwiązaniem będą jeansy. Po pierwsze w trakcie gry nie będą wygodne, bo krępują ruchy, po drugie nie są na polu golfowym „mile widziane”. Golfiści noszą również specjalne golfowe buty, które dzięki specjalnym kolcom w podeszwie, zapewniają im stabilność w trakcie uderzenia.

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz