Teraz czytasz
Adrian Meronk od czwartku na starcie olimpijskiego turnieju w Tokio

Adrian Meronk od czwartku na starcie olimpijskiego turnieju w Tokio

Japończyk Rikuya Hoshino odda pierwszego tee shota w rozpoczynającym się w czwartek o godzinie 7.30 czasu lokalnego męskim turnieju w ramach XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To właśnie jemu decyzją Międzynarodowej Federacji Golfa (International Golf Federation) przypadł zaszczyt zainaugurowania golfowej rywalizacji olimpijskiej. Adrian Meronk, najlepszy polski zawodowiec, pierwszą rundę rozpocznie o 9:14 w grupie z Norwegiem K.K. Johannessenem i Gunnem Charoenkulem z Tajlandii.

Rikuya Hoshino zagra w jednej grupie w Belgiem Thomasem Pietersem i Austriakiem Seppem Straka. Z kolei tegoroczny zwycięzca Masters Japończyk Hideki Matsuyama wystartuje o 8.41 razem z Australijczykiem Marciem Leishmanem i Kanadyjczykiem Coreyem Connersem.

Na opublikowanych właśnie tee time’ach na pierwszą i drugą rundę turnieju są i wielcy nieobecni. W turnieju olimpijskim nie wystąpi numer 1 światowego rankingu Hiszpan Jon Rahm, który musiał zrezygnować z rywalizacji z powodu pozytywnego testu na obecność koronawirusa. To już drugi raz, kiedy wirus ten krzyżuje Rahmowi plany – tegoroczny triumfator U.S Open w czerwcu został zmuszony do wycofania się z Memorial Tourament po trzeciej rundzie, prowadząc w turnieju 6 uderzeniami.

Rahm, który był jednym z największych gwiazd w męskim turnieju olimpijskim, nie został zastąpiony żadnym z hiszpańskich zawodników (z szansy tej zrezygnowali Sergio Garcia oraz Rafa Cabrera Bello), dlatego barwy tego kraju na igrzyskach będzie reprezentował jedynie Adri Arnaus.

W igrzyskach w Tokio nie weźmie udział także Amerykanin Bryson DeChambeau, obecnie nr 6 na świecie. Bryson o pozytywnym teście na koronawirusa dowiedział się jednak przed podróżą do Tokio. Zamiast niego w turnieju wystąpi inny reprezentant USA – Patrick Reed, dla którego będzie to drugi olimpijski występ – Reed wziął udział w rywalizacji w Rio De Janerio w 2016 r.

W walce o olimpijskie medale nie zabraknie także Amerykanina Collina Morikawy, który do rywalizacji w Tokio przystąpi świeżo po wygranej w turnieju wielkoszlemowym The Open, czy Irlandczyka Rory’ego McIlroya, który tym razem zdecydował się na udział w olimpijskiej rywalizacji.

USA jako jedyny kraj wystawi do rywalizacji więcej niż 2 zawodników, Oprócz Morikawy w turnieju zagrają także Justin Thomas, Xander Schauffele oraz Patrick Reed. Z kolei Brytyjczyków będzie reprezentować będą Paul Casey oraz Tommy Fleetwood.

Z powodu pandemii i przełożenia igrzysk o rok system kwalifikacji do olimpijskich turniejów obejmował w sumie 3 lata i – w przypadku mężczyzn – zakończył się po U.S. Open na Torrey Pines. Z powodu nieobecności Rahma w grze zobaczymy w sumie 59 golfistów (z pierwotnie zakładanych 60), łącznie z 36 krajów. Areną zmagań golfistów i golfistek będzie pole Kasumigaseki Country Club. Turniej męski rozpocznie się w czwartek 29 lipca a zakończy w niedzielę, 1 sierpnia. Panie zagrają od 4-7 sierpnia.

Co ciekawe, w męskim turnieju zabraknie wszystkich trzech medalistów w Rio. Zarówno złoty medalista Justin Rosa, jak i Henrik Stenson (srebro na igrzyskach w 201 r.) oraz Matt Kuchar (brąz w Rio), nie przeszli pozytywnie olimpijskiego systemu kwalifikacji.

Są i tacy, który nie zdecydowali się na udział w igrzyskach. Z gry w Tokio zrezygnowali m.in. Dustin Johnson, Louis Oosthuizen, Adam Scott, Martin Kaymer, Tyrrell Hatton, Matt Fitzpatrick czy Lee Westwood, tłumacząc się zagrożeniami związanymi z koronawirusem, czy też napiętym grafikami turniejowymi.

W przeciwieństwie do turnieju męskiego w rywalizacji pań wezmą udział wszystkie trzy medalistki z 2016 r. O drugie złoto dla Korei Południowej powalczy Inbee Park. O powtórzenie sukcesu sprzed 5 lat będą starać się Lydia Ko z Nowej Zelandii (zdobywczyni srebra) i Shanshan Feng z Chin (brązowy medal w Rio).

Kwalifikacje do olimpijskiego turnieju kobiet zostały rozstrzygnięte po turnieju KPMG Women’s PGA Championship, w którym triumfowała Nelly Korda, zostając jednocześnie numerem 1 na świecie. Korda dołączy do swojej siostry Jessiki oraz pozostałych reprezentantek USA – Danielle Kang i Lexi Thompson.

Podobnie jak USA, również Koreę Południową będą reprezentować aż 4 zawodniczki – obok Inbee Park w grze zobaczymy także Jin Young Ko, Sei Young Kim oraz Hyo-Joo-Kim.

Ze startu z Rio zrezygnowały brytyjskie gwiazdy kobiecego golfa Charley Hull oraz Georgia Hall, dlatego Wielką Brytanię w turnieju olimpijskim reprezentować będą Mel Reid i Jodi Ewart Shadoff. Leona Maguire i Stephanie Meadow zagrają dla Irlandii.

Oba turnieje olimpijskie – męski i żeński – odbędą się na East Course w Kasumigaseki Country Club, jednym z najstarszych z klubów golfowych w Japonii, założonym w 1929 r. Cztery lata temu klub ugiął się pod presją MKOl, który zagroził przeniesieniem turnieju do innego miejsca, jeśli klub nie przyzna kobietom pełnych praw członkowskich.

Pole przeszło przed igrzyskami kompletną renowację, która pochłonęła ok. 13 mln dolarów. Odpowiedzialni za to bracia Tom i Logan Fazio zrezygnowali z typowego dla Japonii układu podwójnych greenów i przedłużyli pole o ok. 366 m. Uważa się, że pole będzie faworyzowało long hitterów, szczególnie trzy dołki par 5.

Co ciekawe, Saitama, gdzie znajduje się Kasumigaseki, to jedno z najgorętszych miejsc w Japonii! Średnia temperatura z ostatnich trzech lat w planowanych terminach zawodów wynosi 31,7°C.

Polskie nadzieje

Od zeszłej środy w Tokio do gry w turnieju przygotowuje się Meronk, który po oficjalnym ślubowaniu olimpijskim poleciał do Japonii wraz trenerem Matthew Tipperem i caddie’m Stuartem Beckiem.

WYWIAD Z ADRIANEM PO ŚLUBOWANIU OLIMPIJSKIM

Team Poland ostro przygotowuje się do udziału w turnieju. Nasz zawodnik ma za sobą rndy treningowe na Kasumigaseki. Matthew Tipper z kolei na Facebooku podzielił się z polskimi fanami swoimi spostrzeżeniami na temat greenów na polu Kasumigaseki – niezwykle szybkich, pofałdowanych i wymagających bardzo precyzyjnego celowania.

Od czwartku turniej. Trzymamy kciuki za start naszego reprezentanta!

Relacje z igrzysk m.in. na GolfTV, Eurosport Player (płatny live streaming).

TVP Sport podczas 3 pierwszych rund pokaże skróty w turnieju. W niedzielę transmisja od 9.20.  

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o