Now Reading
Adrian Meronk z dużą szansą na start na igrzyskach w Tokio

Adrian Meronk z dużą szansą na start na igrzyskach w Tokio

Pomiędzy 23 lipca 2021 – 8 sierpnia 2021 r. odbędą się przełożone z zeszłego roku XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Po raz kolejny w gronie olimpijskich sportów znalazł się również golf, który na olimpijską arenę powrócił w 2016 r. po prawie 110 latach przerwy. Kibice golfa w Polsce trzymają kciuki za kwalifikację do igrzysk naszego zawodnika Adriana Meronka, który po udanym występie na turnieju Tenerife Open z cyklu European Tour, gdzie zajął 3. miejsce, figuruje na liście zakwalifikowanych do rywalizacji w Tokio.  

Meronk po aktualizacji rankingu olimpijskiego w tym tygodniu jest na 48. pozycji w męskim turnieju olimpijskim opublikowanym na stronie International Golf Federation (RANKING MĘSKI). O tym, czy zagra ostatecznie na igrzyskach w Tokio okaże się 21 czerwca, kiedy ranking zostanie zamrożony. Po tym terminie IGF wyśle do wszystkich zawodników zakwalifikowanych do rywalizacji prośbę o potwierdzenie swojego udziału. Jeśli któryś z graczy nie zdecyduje się na występ w Tokio, w pierwszej kolejności do gry zaproszeni zostaną zawodnicy z tzw. reallocation reserve list. Natomiast 28 lipca poznamy pełen skład męskiego turnieju olimpijskiego.

RIO DE JANEIRO, BRAZIL – 19/08/2016: Nanna Madsen of Denmark tees off on the first hole during the third round at the Rio 2016 Olympic Games, Reserva de Marapendi Golf Course, Barra Da Tijuca, Rio De Janeiro, Brazil. (Photo by Tristan Jones/IGF)

Zasady kwalifikacji

Wbrew głosom o zmianie formatu i poszerzeniu olimpijskiej rywalizacji o turnieje drużynowe (także mikstów), format gry o medale olimpijskie w 2021 roku będzie identyczny z tym, jaki obowiązywał w 2016 roku w Rio de Janeiro. W obu turniejach olimpijskich – damskim i męskim – weźmie udział po 60 zawodniczek i zawodników. Panie i panowie rozegrają wyłącznie czterodniowe turnieje indywidualne na 72 dołkach (4×18 dołków, stroke play).

Zasady kwalifikacji są takie, że 59 miejsc zostanie przydzielonych uczestnikom i uczestniczkom na podstawie olimpijskiego rankingu golfowego (OGR) pań i panów, ostatnie miejsca dostaną do dyspozycji organizatorzy – Japończycy. Ranking olimpijski mężczyzn tworzony jest na podstawie oficjalnego światowego rankingu zawodowców – OWGR (Official World Golf Ranking). Ranking olimpijski kobiet jest zbliżony do WWGR (Womens’ World Golf Ranking) i powstaje na podstawie dwuletniego sumowania odpowiednio ważonych (zależnie od jakości stawki grających i terminu – im bliżej igrzysk, tym wyższa waga) wyników pań w najbardziej prestiżowych cyklach rozgrywek w USA, Europie i Azji.

Prawo gry na igrzyskach zdobywają pierwsze piętnastki OGR pań i panów z ograniczeniem do czwórki golfistów/golfistek z jednego kraju. Pozostałe miejsca są przydzielane najwyżej sklasyfikowanym zawodnikom/zawodniczkom z pozostałych krajów z ograniczeniem do dwóch osób na kraj. Do tego nadzorująca proces kwalifikacji Międzynarodowa Federacja Golfa (IGF) gwarantuje udział w igrzyskach przynajmniej jednego golfisty i jednej golfistki z każdego z pięciu wielkich regionów olimpizmu (Afryki, obu Ameryk, Azji, Europy oraz Oceanii).  Końcowe sześćdziesiątki powstaną zatem z połączenia tych wszystkich kryteriów.

Aktualną sytuację w rankingach, może co tydzień sprawdzać na stronie Międzynarodowej Federacji Golfowej (IGF): www.igfgolf.org.

RIO DE JANEIRO, BRAZIL – AUGUST 09: Flags wave in the breeze during a practice round prior to the the Rio 2016 Olympic Games at the Olympic Golf Course on August 9, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Chris Condon/PGA TOUR/IGF)

Terminy turniejów olimpijskich

  • 29 lipca – 1 sierpnia, turniej męski w ramach Igrzysk Olimpijskich, Kasumigaseki CC, Japonia
  • 4 sierpnia – 7 sierpnia, turniej kobiecy w ramach Igrzysk Olimpijskich, Kasumigaseki CC, Japonia

Miejsce rozgrywek – nieoczywisty wybór

Kasumigaseki Country Club leży 50 km na północny zachód od nowego stadionu olimpijskiego w Tokio, w prefekturze Saitama, blisko miasta Kawagoe i gęsto zalesionych wzgórz Musashino.

Klub powstał wiosną 1929 roku dzięki połączonej pasji trzech osób: lokalnego patriarchy Shohei Hotchi, który założywszy w regionie rodzinę zechciał mieć pole golfowe na swych ziemiach oraz projektanta pól golfowych Kinya Fujity i golfisty Shiro Akaboshi – pionierów tej dyscypliny sportu w Japonii.

Przełomem w historii klubu stała się organizacja w październiku 1957 roku  rozgrywanego parami 5-drużynowego turnieju Canada Cup (dziś znanego jako World Cup of Golf). Turniej pokazywała japońska telewizja, obszernie relacjonowała prasa, sukces lokalnych sław rozpoczął niezwykły golfowy boom w Japonii i dał Kasumigaseki CC światową reputację. 

Kasumigaseki Country Club to naprawdę wyjątkowe miejsce, nawet jak na bogatą Japonię. Klub od dawna jest w zasadzie zamknięty. Członkostwo (odsprzedawalne) kosztuje już ponad 3 mln dolarów (nie ma droższego w kraju), opłata dla gościa za rundę wynosi ok. 300 dol., ale taka runda jest możliwa tylko na zaproszenie członka. To w Kasumigaseki CC premier Japonii Shinzo Abe przyjmował jesienią 2017 roku prezydenta USA Donalda Trumpa – zagrali przed lunchem dziewięć dołków z Hideki Matsuyamą dla towarzystwa.

Wybór tyleż pięknego, co ekskluzywnego miejsca, jako obiektu olimpijskiego, nie był jednak całkiem oczywisty. Przez wiele miesięcy organizatorzy igrzysk musieli dawać odpór żądaniom, by turnieje olimpijskie odbyły się gdzie indziej. Powód zdefiniowała Rada Japońskiego Golfa (JGC – Japan Golf Council). „W tym elitarnym klubie pełnoprawnymi członkami nie mogą być kobiety, mają także całkowity zakaz gry w niedzielę. Oznacza to także, że nie mogą być zaangażowane w decyzje zarządcze i istotne działania klubu”, przypominała pani Eiko Ohya, przewodnicząca JGC. Także pani gubernator Tokio Yuriko Koike krytykowała wybór KCC, wolała zbudowane na wysypisku śmieci pole publiczne Wakasu Golf Links, zdecydowanie bardziej dostępne i położone bliżej wioski olimpijskiej.

Kiichi Kimura, prezes Kasumigaseki CC, na początku komentował te słowa jako „denerwujące”, lecz w końcu władze klubowe uległy i z pewnym oporem zareagowały w marcu 2017 roku – wprowadzając statutowy zapis o pełnych prawach członkowskich pań (wcześniej prawie 200 chętnych miało niższy status członkiń stowarzyszonych). Dyskusje o zmianie lokalizacji turniejów olimpijskich wreszcie ucichły.

Oba turnieje olimpijskie zostaną przeprowadzone na starszym Polu Wschodnim (East/Higashi, par 72), które z tej okazji zostało przedłużone do 7466 jardów, czyli 6823 metrów. Najdłuższy dołek, numer 5, liczyć będzie 640 jardów (585 m). Część Pola Zachodniego (West/Nishi) zostanie na czas igrzysk przystosowana do roli obszaru treningowego.

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o