Now Reading
Golf w pigułce, czyli „Poznać reguły”

Golf w pigułce, czyli „Poznać reguły”

Książka „Poznać reguły” Agnieszki Jakubowskiej, byłej sędzi PZG, z zawodu adwokata, a z zamiłowania golfistki, jest nowością na wydawniczym rynku w Polsce. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą poznać lub odświeżyć tajniki gry w golfa!

Do tej pory polskie publikacje książkowe o golfie, szczególnie te dla początkujących, można było policzyć na palcach jednej ręki. Czy to dlatego postanowiła Pani taką książkę napisać?
Tak, rzeczywiście brak tego typu pozycji na naszym rynku był głównym powodem. Literatura golfowa w języku polskim jest bardzo ograniczona, ale nawet wśród niej trudno znaleźć cokolwiek o regułach. Dodatkowo w 2019 r. nastąpiła bardzo duża zmiana reguł i nawet jeśli wcześniej były wydawane książki, które zawierały również krótkie ich omówienie, to już się zdezaktualizowały. Wiem też, że reguły nie są łatwe i nie wystarczy przedrukować tekst przepisu.

Czy Pani książka tę lukę wypełnia?
Książka „Poznać reguły” jest zdecydowanie czymś nowym na rynku. W jednym miejscu zebrane jest wszystko to, co jest potrzebne do wyjścia na pole golfowe i do rozpoczęcia gry. Zawiera nie tylko omówienie najważniejszych reguł, ale także zasady zachowania się na polu. Golfista nie musi już zbierać tych informacji z różnych źródeł i to często latami, zdobywając powoli swoje doświadczenie i ucząc się nierzadko na własnych błędach. Teraz ma wszystko pod ręką.

Czy to był impuls, czy pomysł książki kiełkował od dawna?
I jedno, i drugie! Pomysł pojawił się już wcześniej, ale chyba nigdy nie trafił na właściwy moment. Wrócił niespodziewanie dokładnie w czasie, gdy pola były zamknięte z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem.

Do kogo skierowana jest książka?
Książka skierowana jest do każdego golfisty: niezależnie od wieku i doświadczenia. Jednocześnie napisana jest w taki sposób, żeby mogła być zrozumiała nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z golfem. Bardziej doświadczeni golfiści mogą poukładać sobie wiedzę i ją odświeżyć. Natomiast dla początkujących będzie to doskonały podręcznik do nauki od podstaw.

Reguły są dla osób, które zaczynają dość skomplikowaną materią. Jak najlepiej je przyswoić?
Chcę nieco odczarować reguły, które rzeczywiście przez wielu postrzegane są jako trudne. Dlatego w książce wszystko jest omówione w sposób lekki i przejrzysty. Opisy wzbogacone są zdjęciami i rysunkami, tabelami, dzięki czemu powinna być ona przyjemna w odbiorze. Zachęcam również do sięgania do tekstu reguł, czy na stronie PZG, czy w oryginale na stronie R&A lub USGA, ale dla mnie osobiście zawsze łatwiej jest sięgać do bardziej skomplikowanych kwestii wtedy, gdy najpierw mam już orientację w temacie. Ale nie samą teorią człowiek żyje. Niezastąpiona jest też praktyka na polu i dopytywanie, analizowanie kwestii, które pojawiają się w czasie rundy. Można zapytać sędziego, przedyskutować coś we własnym gronie, z trenerem albo na grupie „Reguły gry w golfa” na Facebooku. Tam nie tylko inni golfiści, ale również sędziowie PZG komentują pojawiające się posty. Obecnie pracuję też nad kanałem na YouTube o nazwie „Reguły gry w golfa”, który – tak jak i książka – będzie nie tylko o samych regułach. Ten kanał daje mi więcej możliwości niż papier i może stać się ciekawym uzupełnieniem podręcznika. Zachęcam do subskrybowania.

Fot. Książka „Poznać reguły”, J&A Studio FOTO

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o