Now Reading
5 Stars International Cup: Podium dla Matyldy Krawczyńskiej i Franka Dudka

Przez trzy dni niemal 87 zawodników z sześciu krajów rywalizowało w międzynarodowym turnieju juniorskim 5 Stars International Cup, który odbył się na tureckich polach Gloria Old i Gloria New. Na tee startowym pojawiła się reprezentacja Polski, Turcji, Korei Południowej, Włoch, Łotwy, a nawet Kambodży.

Rozgrywki miały nie tylko międzynarodową obsadę ale także mocno sportowy charakter. Aż 13 graczy mogło pochwalić się hcp poniżej zera, a aż 21 zawodników miało jednocyfrowy hcp. Rywalizacja była zacięta i liderzy w klasyfikacji generalnej, stroke play brutto, zaliczanej do World Amateur Golf Ranking, zmieniali się każdego dnia.

Pierwszą rundę fenomenalnie zagrał pochodzący z Turcji Can Gurdenli – pokonał on pole Gloria New za pomocą 65 uderzeń, zyskując tym samym 3 uderzenia przewagi nad kolejnym w stawce zawodnikiem, pochodzącym z Korei Południowej, Kwak Seunggu. Poniżej par tego dnia zagrał także Tarik Aslan Ibrahim (-2) oraz jedyna wśród dziewcząt Matylda Krawczyńska (-1).

Drugiego dnia warunki były trudniejsze, a i pole Old Course uznawane jest za trudniejsze, w związku z tym wyniki były nieco słabsze. Jedynie pochodząca z Turcji Danielle Daniy zagrała poniżej par (-1), co dało jej drugą pozycję w klasyfikacji generalnej wśród dziewcząt. Przed nią z trzema uderzeniami przewagi była nadal Matylda Krawczyńska, która drugiego dnia zagrała na par pola.

Na pozycji lidera pośród chłopców znalazł się Koreańczyk Kwak Seunggu, dla którego był to pierwszy międzynarodowy turniej. Po dwóch dniach był na -2. Uzyskał jedno uderzenie przewagi do Tarika Ibrahima Aslana i Cana Gurdenli. Za nimi, z trzema uderzeniami straty, uplasował się Franciszek Dudek, który grał równo 74 i 72 uderzenia.

Trzecia runda zmieniła ponownie klasyfikację. Franek Dudek zagrał najlepszą rundę turnieju – 67 uderzeń, 5 poniżej par. Uzyskał dwa uderzenia przewagi nad Canem Gurdenlim oraz Kwakiem Seunggu i tym samym został zwycięzcą w klasyfikacji WAGR wśród chłopców, jak i kategorii 19-23.

„Grałem stabilnie, z dnia na dzień coraz lepiej. Na coraz więcej sobie też pozwalałem, byłem coraz swobodniejszy w ruchu.  Wiedziałem, że jeśli pozwolę sobie na kilka swobodniejszych swingów to się uda. Wpadło też parę puttów, a to robi różnicę na końcu”, powiedział Franek.

Can Gurdenli zagrał trzeciego dnia 72 uderzenia, a Kwak Seunggu 73 uderzenia, co doprowadziło ich do dogrywki w walce o pierwsze miejsce w grupie U18. Zwyciężył ją zawodnik z Turcji.

„Po pierwszej rundzie prowadziłem trzema uderzeniami”, relacjonował Can Gurdenli.  „Pogoda była kiepska, graliśmy bardzo wcześnie rano, było zimno i wietrznie. Drugiego dnia grałem bardzo słabo, zrobiłem 3 putta i gracze, którzy byli za mną w klasyfikacji, na tym też zyskali. Trzeciego dnia miałem dwa uderzenia straty i chciałem grać spokojnie i prosto, ale popełniłem kilka błędów, więc nie mogłem wygrać całej kategorii. Jestem jednak zadowolony z drugiej pozycji”, stwierdził Can.

Wśród dziewcząt niepokonana była Matylda Krawczyńska, która z siedmiouderzeniową przewagą zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji WAGR. Jednocześnie została najlepszą zawodniczką w grupie U18. Jej ostatnia runda i wynik 69 uderzeń dał łącznie najniższy rezultat zawodów – 4 uderzenia poniżej par.

„Wynikowo ostatnia runda była najlepsza, grałam bardzo dobrze. Miałam najlepszy ballstriking , tylko putty nie wchodziły… standardowo. W całym turnieju robiłam głupie błędy, zamiast np. bogeya double’a, a mi się to w ogóle nie zdarza. Zrobiłam na przykład double’a, będąc drugim przy greenie. Te błędy kosztowały mnie dużo strzałów. Brakuje mi niewiele, żeby grać na minusach regularnie , muszę tylko poprawić putty, bo długa gra już jest”, powiedziała Matylda.

Za Frankiem w grupie U23 uplasowali się Ibrahim Tarik Aslam oraz Kamil Nowak. W tej samej grupie wśród dziewcząt zwyciężyła zawodniczka z Turcji Bay Sude, przed golfistką z Kambodży -Harmonie Yin, trzecia była Zofia Rzeźnik.

W grupie chłopców poniżej 18 lat za Canem Gurdenlim i Kwakiem Seunggu trzecie miejsce zajął Tristan Kolasiński.

W grupie dziewcząt poniżej 18 lat drugie miejsce należy do zawodniczki z Turcji Danielle Daniy, a trzecie do Niny Pitsch.

Pośród chłopców poniżej 15 lat pierwsze dwie lokaty należą do zawodników z Korei Południowej. Won Ki Tae był pierwszy, a drugi Min Junhwi. Trzecią pozycję zajął Can Marko Ozdemir.

W grupie piętnastolatek pierwsza lokata przypadła Deniz Sapmaz z Turcji,  druga pochodzącej z Włoch Laetiti Bony Fedeli, a trzecia jej siostrze Grace Margot Fedeli.

W grupie chłopców poniżej 12 lat grali tylko chłopcy z Turcji. Pierwsze miejsce należy do Rıfata Ali Evyapa, drugie do Emina Zulfikariego, a trzecie miejsce do Demira Özdemira.

To już druga edycja turnieju 5 Stars International Cup, który z roku na rok zyskuje coraz większą frekwencję, jak i sportową rangę. Większość zagranicznych zawodników już zapowiedziała swój udział w kolejnej edycji w przyszłym roku.

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o