Teraz czytasz
Audi e-tron Sportback: Przyszłość jest elektryczna

Audi e-tron Sportback: Przyszłość jest elektryczna

Redakcja Golf&Roll

Przedstawiając drugi model z linii e-tron, Audi konsekwentnie kontynuuje swój strategiczny kierunek. Audi e-tron Sportback to dynamiczny SUV coupé oferujący nawet 300 kW mocy i zasięg do 442 kilometrów na jednym ładowaniu akumulatora.

 

Elegancki, wydajny, pełen ekspresji

Audi e-tron Sportback łączy w sobie moc przestronnego SUV-a z elegancją czterodrzwiowego coupé i progresywnym charakterem samochodu elektrycznego. Dzięki ośmiokątnej osłonie chłodnicy Singleframe, mocnym konturom nad kołami i wyglądającej niczym wyrzeźbiona tylnej części auta, Audi e-tron Sportback doskonale wpisuje się w stylistykę marki.

Rozstaw osi 2928 mm sprawia, że w Audi e-tron Sportback jest sporo miejsca dla pięciu osób i ich bagaży. Wnętrze Audi e-tron Sportback to elegancki salon płynnie łączący nowoczesną stylistykę i najnowszą technikę. Szeroki łuk stylistyczny rozciągający się wzdłuż tablicy przyrządów i przebiegający od drzwi do drzwi, w bardzo harmonijny sposób integruje w sobie osłonę cyfrowego kokpitu Audi virtual cockpit. Smukły wyświetlacz kokpitu wydaje się być swobodnie zawieszony w przestrzeni. Deska rozdzielcza pośrodku, wyposażona w dwa wyświetlacze dotykowe, jest lekko zwrócona ku kierowcy, a dzięki temu – wyjątkowo ergonomiczna.

Audi e-tron Sportback w ramach każdej linii wyposażeniowej (oprócz podstawowej dostępny jest pakiet Design Selection i Pakiet sportowy S line) oferuje starannie dobrane materiały obiciowe, kolory i wstawki dekoracyjne. W przypadku przednich siedzeń klienci mogą wybierać między fotelami standardowymi, sportowymi, sportowymi S i fotelami konturowymi, które na życzenie mogą być wyposażone w funkcję wentylacji i masażu.

Bezpieczeństwo jazdy w mieście i na długich trasach: systemy wspomagania kierowcy

Oferowane przez Audi w e-tron Sportback systemy wspomagania kierowcy pomagają prowadzącemu pojazd i w wielu sytuacjach redukują zakres wykonywanych przez niego czynności. Systemy ochrony bezpieczeństwa Audi pre sense basic i Audi pre sense front są elementami wyposażenia standardowego. Audi oferuje Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim przeznaczony specjalnie do jazdy w mieście. Obejmuje on asystenta skrzyżowań, asystenta ruchu poprzecznego z tyłu oraz ostrzeżenia przed zmianą pasa i przed wysiadaniem. Dostępna jest funkcja Audi pre sense 360° – połączenie systemów przedniego, tylnego i bocznego Audi pre sense. Wykrywają one zagrożenia kolizją i inicjują ukierunkowane środki ochronne: od pełnego hamowania, po napięcie pasów bezpieczeństwa.

Do funkcji Pakietu systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim należą adaptacyjny asystent jazdy kontrolujący wzdłużny i poprzeczny ruch pojazdu oraz asystent wydajności.

Cyfrowe reflektory diodowe Matrix

Cyfrowe reflektory diodowe Matrix to ukoronowanie wyposażenia wchodzącego na rynek modelu Audi e-tron Sportback. To, że znajdują się one w samochodzie produkowanym seryjnie, to innowacja na skalę światową. Światło pochodzi tu z podzielonych na malutkie piksele diod, oświetlających drogę z wysoką rozdzielczością. Kryje się za nimi technologia zwana w skrócie DMD (Digital Micromirror Device – cyfrowa matryca z mikrozwierciadeł), stosowana także w wielu projektorach wideo.

Sportowa wydajność

Doskonałą przyczepność i dynamikę na każdej nawierzchni gwarantuje elektryczny napęd na cztery koła. Dzięki niemu, Audi pisze właśnie kolejny rozdział w historii napędu quattro. Nieustannie, płynnie i w ułamkach sekund steruje on idealnym rozkładem momentu obrotowego między obiema osiami. W większości sytuacji Audi e-tron Sportback** wykorzystuje tylko tylny silnik elektryczny, co zapewnia wyjątkową wydajność. Jeśli kierowca zażąda więcej mocy niż może zapewnić tylny silnik, to błyskawicznie załącza się silnik przedni. Odbywa się to także predyktywnie, zanim — na śliskiej nawierzchni czy podczas pokonywania zakrętów – nastąpi poślizg albo samochód stanie się podsterowny lub nadsterowny.

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o