Now Reading
Duńczyk Thorbjørn Olesen wygrywa w turnieju Ras Al Khaimah Championship

Duńczyk Thorbjørn Olesen wygrywa w turnieju Ras Al Khaimah Championship

Finałowa runda turnieju Ras Al Khaimah Championship z cyklu DP World Tour rozgrywanego w Emiracie Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich upłynęła w tonie bratobójczej walki pomiędzy dwoma zawodnikami z Danii – Thorbjørnem Olesenem oraz Rasmusem Højgaardem. Po 18 dołkach ze zwycięstwa cieszył się Olsen, dla którego była to ósma wygrana w cyklu DP World Tour.

Olsen finałowe rozgrywki na wymagającym polu Al Hamra Golf Club rozpoczął jako lider, prowadząc czterema uderzeniami nad Højgaardem oraz sześcioma nad Francuzem  Fredericiem Lacroix.

Z dołka na dołka ta spora przewaga Olsena nad jego rodakiem i najbliższym rywalem zaczęła topnieć. Nerwowy początek Olsena (double bogey na 2. dołku) spowodował, że Højgaard wyrównał jego na wynik na 7. dołku i przez chwilę dzielił z Thorbjørnem pozycję lidera.

Kluczowy moment tej rundy miał miejsce na 8. dołku. Po serii czterech birdie Højgaard popełnił pierwszy błąd, który spowodował, że Olsen ponownie odskoczył mu w tabeli wyników. Na dołku par 5 obaj golfiści oddali z tee długie strzały na fairway. Jednak po drugim uderzeniu piłka Olsena znalazła się na greenie, skąd zawodnik oddał pięknego putta na eagle, gdy tymczasem jego rodak strzelił shanka, po którym potrzebował kolejnych strzech uderzeń, by ukończyć dołek. Tym samym Højgaard zanotował pierwszego w tej rundzie bogeya.

Do końca tej rundy Højgaard nie zdołał już odrobić straty i mimo kilku prób odrodzenia nie zagroził już swojemu rodakowi, zwłaszcza że ten ponownie wkroczył na zwycięski kurs, notując w drodze na osiemnasty green trzy kolejne birdie, w tym to na finałowym dołku turnieju po wykonaniu up-and-down z bunkra przy greenie. Z kolei Højgaard na osiemnastym dołku po strzale do wody dropował piłkę, kończąc ten dzień i cały turniej bogeyem.

Olsen sięgnął po tytuł w Ras Al Khaimah Championship z łącznym rezultatem -27 (finałowa runda – 67 uderzeń), aż z 6 uderzeniami przewagi nad Højgaardem (-21). Z kolei Frederic Lacroix ukończył rywalizację na Al Hamra Golf Club z rezultatem -20.

Na łączny rezultat Olsena (261 uderzeń, -27) złożyła się m.in. jego imponująca druga runda (62), podczas której Duńczyk wyrównał rekord pola Al Hamra Golf Club. Dzień wcześniej taki sam rezultat dnia odnotował Anglik Callum Shinkwin.

Dzięki wygranej Olsen awansował na 6. miejsce w rankingu Race to Dubai i może wspiąć się na 57. miejsce w oficjalnym światowym rankingu golfa (OWAGR), co jest jego najwyższą pozycją od czerwca 2019 r. Wynik Olesena to jak dotychczas najniższy rezultat w rozpoczynającym się właśnie nowym sezonie ligi DP World Tour.

Z wygranej Duńczyka cieszyła się obecna na miejscu rodzina – żona i dwoje dzieci.

„To coś wyjątkowego”, przyznał Olsen, odpowiadając na pierwsze pytania dziennikarzy. „Stojąc tutaj z (synem) Cooperem, cieszę się z tego zwycięstwa jeszcze bardziej”.

„Finał był prawdziwą bitwa. Za sobą miałem jednego z najgroźniejszych zawodników, więc wiedziałem, że będzie ciężko”, mówił. „Rozegrałem jednak niezłą rundę golfa i trafiłem właściwe putty we właściwym czasie. Zwycięstwo było moim celem i miło było sięgnąć po nie w miejscu, które stało się od jakiegoś czasu moim nowym domem”.

Olesen trofeum za zwycięstwo odebrał z rąk obecnego na miejscu Jego Wysokości Szejka Ahmeda Bin Sauda Bin Saqr Al Qasimi.

O udanym tygodniu może mówić także Francuz Federic Lacroix, który w solidnym stylu powrócił do rywalizacji w DP World Tour. Golfista już po raz drugi awansował do gry w głównym europejskim tourze po udanym sezonie w European Challenge Tour.

Za duńsko-francuskim trio na 4. miejscu w turnieju uplasowało się aż pięciu zawodników: dwóch Niemców – Maximilian Kieffer i Yannik Paul oraz Japończyk Keita Nakajima, Anglik Callum Shinkwin oraz Brandon Stone z RPA (-17).

Turniej Ras Al Khaimah Championship to ostatni z trzech turniejów DP World Tour rozrywanych na początku sezonu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tour pozostanie jednak w tym rejonie Bliskiego Wschodu jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. Od przyszłego tygodnia (1 –4 lutego) golfiści rywalizować będą w turnieju Bahrain Championship presented by Bapco Energies, potem przeniosą się do Kataru, by wziąć udział w Commercial Bank Qatar Masters.

Turniej Ras Al Khaimah Championship zorganizowany został przy wsparciu Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (RAKTDA). Celem założonego w 2011 r. podmiotu jest promocja oraz rozwój infrastruktury turystycznej Emiratu Ras Al Khaimah i uczynienia z niego światowej klasy celu podróży wypoczynkowych oraz służbowych.

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o