Teraz czytasz
Wielka golfowa rewolucja. Mniej przepisów, szybsza gra

Wielka golfowa rewolucja. Mniej przepisów, szybsza gra

Idzie wielka zmiana przepisów golfowych. Liczba głównych reguł ma zmniejszyć się z 34 do 24. Nowe przepisy obowiązywać mają od 1 stycznia 2019 roku.

Wielkie zmiany R&A oraz USGA ogłosiły w środę, ale proces trwał przez ostatnie cztery lata. Efekty jest taki, że to będzie najpoważniejsza ingerencja w przepisy golfowe od 1744 roku, czyli od momentu spisania reguł.

„Chcemy sprawić, żeby golf łatwiej się śledziło, a amatorzy z większą swobodą stosowali przepisy. Staraliśmy się dokładni zbadać każdy przepis i sprawić, by jego zastosowanie było jak najbardziej intuicyjne. Wierzymy, że czeka nas wielkie usprawnienie w grze”, przekonuje David Rickman z R&A.

Wśród przepisów, które się zmienią, będzie ten o karze za przypadkowe dotknięcie piłki lub markera na greenie. Obecnie trzeba sobie w takiej sytuacji dopisać jedno uderzenie. W nowej wersji przepisów nie będzie to już karane.

Wiele z nowości w przepisach ma na celu przyspieszenie gry. Zmienią się m.in. zasady dropowania, czasu na uderzenie (teraz ma być to 40 sekund) oraz kolejności gry – położenie piłki nie będzie decydujące, uderza ten, kto jest gotów. Mniej będzie też czasu na szukanie zgubionej piłki – zamiast pięciu minut, trzy. Co więcej, po zmianach będzie można puttować do dołka z wetkniętą flagą.

„To ważne, by przepisy nadążały za współczesnością i z tym, jak się teraz gra, ale cały czas musimy troszczyć się o to, by nie zapominać o swojch korzeniach”, dodaje Rickman.

Nowe przepisy będą też łatwiejsze do zrozumienia, bo będą napisane prostym językiem, a przyswajać je będzie można przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, tak by lepiej rozumieć intencje regulacji.

„To wspaniała wiadomość. Golf czasem jest nieco zbyt skomoplikowany. Dobrze, że próbuje się modernizować przepisy”, uważa Rory McIlroy, a wszyscy czołowi golfiści z entuzjazmem przyjęli nowe przepisy.

Co teraz? Do końca sierpnia R&A oraz USGA czekają na uwagi graczy, które będą następnie analizowane w kolejnych miesiącach. Na początku 2018 roku kompletny zestaw reguł ma być już gotowy. Od 1 stycznia 2019 roku wejdą w życie.

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o