Teraz czytasz
Adrian Meronk debiutuje w European Tour. Kilka WAŻNYCH informacji

Adrian Meronk debiutuje w European Tour. Kilka WAŻNYCH informacji

Michał Owczarek

Adrian Meronk w czwartek na legendarnym Old Course w St. Andrews uderzy po raz pierwszy piłkę jako zawodowy golfista. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pierwszym startem Polaka w European Tour.

Co to za turniej?

Alfred Dunhill Links Championship to jeden z turniejów European Tour z najwyższą pulą nagród (5 mln dol.) Rozgrywany jest od 2001 roku zawsze w październiku na trzech polach golfowych. Ma format Pro-Amu i jest wzorowany na tym stosowanym w AT&T Pebble Beach National Pro-Am z PGA Tour. Zespół tworzą gracz zawodowy i amator. Przez trzy pierwsze dni grają po jednej rundzie na każdym polu. Po 54 dołkach jest cut, po którym do finałowego grania awansuje 60 najlepszych zawodowców oraz 20 najlepszych zespołów, bez względu na miejsce, które zajmuje gracz zawodowy. Finałowa runda rozgrywana jest na Old Course w St. Andrews

Gdzie zagra Meronk?

Turniej odbywa się na trzech polach – Old Course (St. Andrews), Championship Course w Carnoustie oraz Kingsbarns Golf Links. Obiektu w St. Andrews nikomu przedstawiać nie trzeba. Tu narodził się ten sport, tu grano przez setki lat i stąd mówi się, że o nim, że to prawdziwy dom golfa. Alfred Dunhill Links Championship jest jedynym turniejem, który odbywa się na tym obiekcie regularnie. W St. Andrews gości też oczywiście The Open, ale dzieje się tylko raz na pięć lat.

Championship Course w Carnoustie również ma bogatą historię. W golfa grano tu już w XVI wieku, klub golfowy działa tu od 1850 roku, a pole jest w stałej rotacji The Open. Wielkiego Szlema gościło do tej pory siedem razy, ostatnio w 2007 roku, kiedy triumfował tu Padraig Harrington. Golfiści w The Open zagrają tu znów w 2018 roku.

Pole golfowe Kingsbarns Golf Links aż tak bogatej historii nie ma, przy tych dwóch legendarnych obiektach to prawdziwy niemowlak. Otwarte zostało w 2000 roku, w miejscu gdzie do 1939 roku mieścił się 9-dołkowy obiekt zmieniony później na farmę, bo tego wymagała sytuacja gospodarcza w związku z II wojną światową.

Wszystkie obiekty to oczywiście klasyczne szkockie linksy, wszystkie mają par 72.

Kto zagra w Szkocji?

W turnieju zagra 168 zawodowych golfistów oraz 168 amatorów. Jeśli popatrzymy na nazwiska graczy profesjonalnych, to lista startowa robi wrażenie. Jest aktualny zwycięzca Masters Anglik Danny Willett, jest były światowy numer jeden i zwycięzca dwóch turniejów wielkoszlemowych Niemiec Martin Kaymer. Są też rewelacyjny ostatnio Belg Thomas Pieters, Hiszpan Rafa Cabrera Bello oraz Anglicy Lee Westwood i Matthew Fitzpatrick – cała szóstka jeszcze w niedzielę broniła barw Europy w Ryder Cup. A zagrają jeszcze m.in. Branden Grace, Louis Oosthuizen (obaj RPA), Shane Lowry (Irlandia) czy Graeme McDowell (Irlandia Płn.). A to tylko wierzchołek gwiazdorskiej obsady turnieju.

Z racji, że turniej to Pro-Am nie zabraknie też znanych ze świata sportu, rozrywki i biznesu, którzy są też dobrymi golfistami. W turnieju zagrają m.in. piosenkarz Ronan Keating, były kierowca F1 Damon Hill, byli świetni piłkarze Ruud Gullit, Michael Ballack, Luis Figo, aktor Hugh Grant.

Z kim zagra Meronk?

We wtorek odbyło się losowanie, które połączyło w drużyny zawodowców i amatorów. Adrian Meronk stworzy zespół z urodzonym w Szwecji brytyjskim milionerem Johanem Eliashem, który w latach 2007–2010 był w rządzie premiera Gordona Browna.

Kiedy gra Meronk?

Meronk swoją pierwszą piłkę jako zawodowiec uderzy w czwartek o godz. 11:23 na Old Course w St. Andrews. W piątek Polak gra na polu Carnoustie i zaczyna o godz. 10:28. W sobotę od godz. 9:44 będzie rywalizował na Kingsbarns.

Ile może wygrać?

W puli nagród jest 5 milionów dolarów. 4,8 mln jest do podziału dla wszystkich zawodowców, którzy przejdą cuta. Zwycięzca zarobi 800 tys. dolarów, za drugie miejsce wypłacone zostanie 533 tys. dolarów, a za trzecie 300 tys. dolarów. 200 tys. dolarów jest w puli nagród dla zespołów, ale pieniądze dostaną tylko zawodowi golfiści. Za pierwsze miejsce jest to 50 tys. dol., za drugi 30 tys. dol., za trzecie 20 tys. dol.

Co można zyskać oprócz pieniędzy?

Meronk rozpoczyna zbieranie punktów w rankingu OWGR już na poważnie. W ostatnim notowaniu, jeszcze jako amator, zajmuje 1521. miejsce, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem na początek zawodowej kariery.

Czego oczekiwać od Meronka?

Nie nastawiajmy się na konkretne miejsce czy wynik na koniec rundy. Dla Meronka to debiut w turnieju tej rangi, w rywalizacji z gwiazdami golfa. Dodatkowe utrudnienie to gra z amatorami, a także rywalizacja przez trzy dni na trzech różnych polach. Cieszmy się jego grą, wspierajmy, dopingujmy. To dla niego początek drogi zawodowej. Wynik w tym jednym turnieju znaczenie ma małe.

Gdzie oglądać Meronka?

Czwartek: I runda na żywo od godz. 14 w Canal+ Sport

Piątek: II runda na żywo od godz. 14 w Canal+ Sport

Sobota: III runda na żywo od godz. 14 w Canal+ Sport2

Niedziela: IV runda na żywo od godz. 13.30 w Canal+ Sport2

Powtórki:

I runda – piątek, godz. 9 Canal+ Sport2,

II runda – piątek, godz. 23 Canal+ Sport2, sobota godz. 9 Canal+ Sport

III runda – sobota, godz. 23:45 Canal+ Sport, niedziela, godz. 9 Canal+ Sport

IV runda – niedziela, godz. 23:45 Canal+ Sport, poniedziałek godz. 18 Canal+ Sport2 (skrót)

WYNIKI można śledzić tutaj.

[fot] fot. ETSU[/fot]

 

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o