Now Reading
Golf w upale. Jak grać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Golf w upale. Jak grać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Od kilku dni w Polsce temperatury sięgają grubo ponad 30 stopni, niebo jest bezchmurne, nie ma się gdzie schować przed słońcem. Jak w taką pogodą grać w golfa, jak się do niej przygotować. Oto osiem punktów, których warto pamiętać.

Pamiętaj o nawadnianiu
 Sprawdź prognozę pogody na dzień następny i już wcześniej przygotuj się na upał. Pił dużo płyn nawet 24 godziny przed grą, a nie tylko na polu. Unikaj napojów o wysokiej zawartości cukru, takich z dużą ilością kofeiny i alkoholi. Weź ze sobą wodę i napoje izotoniczne. Możesz samemu sobie go przygotować. Jak? Przepis jest prosty: Szczypta soli, dwie płaskie łyżki miodu i pół cytryny na pół litra wody – to receptura napoju, która pozwoliła Krzysztofowi Hołowczycowi przejechać z sukcesami Rajd Dakar (był trzeci). Jeśli sprawdza się na pustyni, sprawdzi się i na polu golfowym. Butelek nie wyrzucaj, możesz je napełnić na polu, wykorzystać do przemycia rąk czy twarzy.

Zabezpiecz się przed słońcem
 Zastosuj krem z wysokim filtrem, jeśli planujesz grę przez wiele godzin, weź krem ze sobą. „50” to wcale nie za duża ochrona. Lepiej wrócić z pola bez opalenizny niż z poparzeniem skóry.

Załóż luźne obranie
 Takie zapewni ci odpowiedni przewiew powietrza, do tego unikniesz bolesnych obtarć spoconego ciała o materiał. Miej na sobie takie ubrania, w których się komfortowo czujesz. Weź ze sobą też okulary przeciwsłoneczne i chroń oczy między uderzeniami. Weź też drugą parę rękawiczek. Często w wielkim upale jedna już po kilku dołkach jest mocno przepocona i nie czuje się dobrze kija. Weź ze sobą również ręcznik do przetarcia twarzy czy rąk.

Pamiętaj o nakryciu głowy
 Czapka może nie wystarczyć, pomyśl o kapeluszu, który chroni skórę twarzy, ale też dba o to, by nadmiernie nie spalił ci się kark. Dobry pomysłem jest też parasol, który daje także dużo cienia.

Nie zapominaj o lekkim posiłku
 W upał przeważnie nie chce nam się jeść, ale szykując się do wysiłku o posiłkach zapominać nie możemy. Celuj raczej w lekkie potrawy, które nie leżą zbyt długo na żołądku.

Pamiętaj o rozgrzewce!
Jest gorąco, ale mięśnie trzeba do gry przygotować. Nie rezygnuj z tego, jednak nie musisz tego robić tak jak przy warunkach normalnych. Ćwiczenia wykonuj dokładnie, ale z mniejszą ilością powtórzeń.

Szukaj cienia
 Jeśli to możliwe, na polu szukaj cienia, gdy nie grasz. Chodzi o to, by ograniczyć czas, który spędzasz na słońcu. Będzie ci się łatwiej grało, nie dopadnie cię tak szybko zmęczenie.

Nie przesadzaj!
W golfie chodzi o to, by mieć z tego przede wszystkim frajdę. W upale nie napalaj się na wyniki, słuchaj swojego ciała. Jeśli poczujesz, że coś jest nie tak, natychmiast zejdź z pola, udaj się do domku klubowego, odpocznij. Nie warto ryzykować własnym zdrowiem.

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o