Teraz czytasz
Cameron Smith mistrzem The Open. Meronk na 42. miejscu

Cameron Smith mistrzem The Open. Meronk na 42. miejscu

Australijczyk Cameron Smith zwycięzcą jubileuszowej 150. edycji The Open Chamionship! Po rewelacyjnej rundzie finałowej, ukończonej z rezultatem 64 uderzeń, golfista odrobił 4 uderzenia straty do współliderów po trzeciej rundzie –Rory’ego McIlroya i Viktora Hovlanda – wygrywając w wielkim stylu na legendarnym polu Old Course w St. Andrews.

Cameron w trakcie rundy finałowej zagrał w sumie 8 birdie, wyprzedzając Amerykanina Camerona Younga (-19) jednym uderzeniem, a McIlroya (-18) – dwoma. Szczególnie imponująca była w jego wykonaniu druga dziewiątka, na której zagrał w sumie 6 birdie, w tym 5 pod rząd na dołkach nr 10-14.

McIlroy, który na ostatnim dołku był dwa uderzenia za Cameronem, chybił putta na eagle, zaprzepaścił swoją ostatnią szansę na dogrywkę i tym samym musiał pożegnać się z piątym tytułem wielkoszlemowym. Z kolei przepiękny eagle na osiemnastce w  wykonaniu Camerona Younga wywindował go na 2. pozycję w tabeli wyników.

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 14: Rory McIlroy of Northern Ireland acknowledges fans on the 17th green during Day One of The 150th Open at St Andrews Old Course on July 14, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Richard Heathcote/R&A/R&A via Getty Images)

Podczas ceremonii wieńczącej turniej, której towarzyszyło wręczenie legendarnego Claret Jug, wzruszony Smith mówił: „Przede wszystkim chcę podziękować całemu swojemu zespołowi. Cała ciężka praca, którą wykonaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, naprawdę zaczęła się opłacać. To, co się wydarzyło na Old Course, było po prostu absolutnie niesamowite. Miałem też wiele wsparcia od australijskich fanów, za co bardzo im dziękuję. Myślę, że wygranie w The Open Championship jest samo w sobie prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem w karierze każdego golfisty”.

Końcowy wynik Smitha wynoszący 20 poniżej par odpowiadał zwycięskiej liczbie Henrika Stensona z Royal Troon sześć lat temu i jest jednym z dwóch najlepszych wyników w historii The Open, a najniższym w St Andrews. Smith został również pierwszym Australijczykiem, który triumfował w The Open od czasu Grega Normana w 1993 roku.

Australijczyk za zwycięstwo w The Open odebrał 2,5 mln dolarów nagrody głównej. Obiecał też, że sprawdzi, ile piw zmieści się w legendarnym Claret Jug. Do tej pory na koncie utalentowanego Australijczyka są m.in. wygrane w Sentry Tournament of Champions i The Players Championship. Aż do tej pory jego najwyższym miejscem w majors była 2. pozycja w zeszłorocznym Masters.

W finale z walki o tytuł na Old Course szybko odpadł z kolei Victor Hovland. Jego wynik w czwartej rundzie – 74 uderzenia, 2 powyżej par – był z pewnością rozczarowaniem dla fanów i jego samego. Norweg ukończył rywalizację na 4. miejscu z łącznym rezultatem -14. Miejscem tym podzielił się z Anglikiem Tommym Fleetwoodem. Ten ostatni grał przez dwie końcowe rundy The Open swojego najlepszego golfa, kończąc je kolejno na 66 i 67.

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 16: Viktor Hovland of Norway walks between the 13th and 14th hole during Day Three of The 150th Open at St Andrews Old Course on July 16, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Tom Shaw/R&A/R&A via Getty Images)

Adrian Meronk, który w najstarszym golfowym turnieju Wielkiego Szlema startował jako pierwszy Polak w historii, rywalizację ukończył na 42. pozycji, czyli mniej więcej w połowie 83 uczestników finałowej rundy.  Ostatniego dnia Polak znów grał doskonale – cztery birdie, jeden bogey, par na piekielnie trudnym dołku nr 17 zwanym Road Hole. Dobra i równa gra pozwoliła mu ukończyć dzień z rezultatem -3, łącznie zaś na -6. Jego występ na Old Course dobitnie pokazuje, że Polak jest już na światowym poziomie i że może jak równy z równym rywalizować z największymi sławami światowego golfa.

Adrian Meronk podczas rundy próbnej z Tigerem Woodsem.

Partner Meronka z rundy próbnej – Tiger Woods – z udziału w The Open pożegnał się już po dwóch rundach, kończąc je na +9.

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 15: Tiger Woods of the United States acknowledges the crowd on the 18th hole during Day Two of The 150th Open at St Andrews Old Course on July 15, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Richard Heathcote/R&A/R&A via Getty Images)
ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 17: Filippo Celli of Italy poses with their Silver Medal during Day Four of The 150th Open at St Andrews Old Course on July 17, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Stuart Franklin/R&A/R&A via Getty Images)

Najlepszym amatorem, którego nagradza się srebrnym medalem, został Filippo Celli, czerwcowy mistrz European Amateur Championship. Włoch zajął dzielone 47. miejsce.

Następna, 151. edycja The Open, odbędzie się za rok w Hoylake, na polu Royal Liverpool GC.

WYNIKI

fot. Getty Images

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez GOLF.com // GOLF Magazine (@golf_com)

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o