Teraz czytasz
Nowy numer gotowy do GRY!

Nowy numer gotowy do GRY!

Nasz ostatni w tym roku numer „Golf&Roll” właśnie zjechał z taśmy drukarskiej i uprzejmie poleca się na długie, grudniowe wieczory. 

Mateusz Gradecki z kartą na DP World Tour

Jak sam przyznaje, za nim najlepszy sezon w dotychczasowej karierze. Mimo że nie wszystko poszło tak, jak chciał, to cieszą go regularne postępy i wysoki poziom gry, który prezentował przez minione kilka miesięcy. W przyszłym sezonie Mateusz Gradecki zamierza skupić się na grze w turniejach DP World Tour, gdyż z kategorią, którą wywalczył, może pojawić się w co najmniej kilkunastu. „W mojej głowie niewiele się zmienia. Teraz zamierzam cierpliwie czekać na swoje momenty i swoje szanse”, mówi w rozmowie z Joanną Fischer, redaktor naczelną „Golf&Roll”.

Mateusza Gradeckiego w nowym sezonie zobaczymy w turniejach DP World Tour. fot. Golf&Roll/Rafał Ogrodowczyk
„W mojej głowie niewiele się zmienia. Teraz zamierzam cierpliwie czekać na swoje momenty i swoje szanse”, mówił Mateusz w wywiadzie, jaki znajdziecie w tym numerze. fot. Golf&Roll/Rafał Ogrodowczyk
Nowy sezon, to nowe szanse! fot. Golf&Roll/Rafał Ogrodowczyk

DP World Tour Championship: Relacja G&R wprost z Dubaju

Już po raz drugi z historii w wieńczących sezon rozgrywkach ligi DP World Tour w Dubaju, które odbyły się w kompleksie Jumeirah Golf Estate, zagrał Polak Adrian Meronk. Przebieg finału na miejscu śledził nasz wysłannik, fotograf Marek Darnikowski, który uwiecznił na zdjęciach najważniejsze momenty tego wydarzenia. Mamy dla Was dużo fantastycznych zdjęć!

Rory McIlroy utrzymał pozycję nr 1 w rankingu DP World Tour. fot. G&R/Marek Darnikowski
Adrian Meronk mógł liczyć na wsparcie najwierniejszych kibiców. fot. G&R/Marek Darnikowski
Adrian Meronk był pośród 50 najlepszych zawodników ligi DP World Tour zakwalifikowanych do turnieju. fot. G&R/Marek Darnikowski
Adrianowi kibicowały na miejscu mama Asia i dziewczyna Melania. fot. G&R/Marek Darnikowski
Hiszpan Jon Rahm w DP World Tour Championship zaliczył zwycięskiego hattricka. fot. G&R/Marek Darnikowski

Szadni. Team z ambicjami

W czasie gdy Adrian Meronk i Mateusz Gradecki podbijają DP World Tour, polski zespół pracuje przy obsłudze technicznej najważniejszych światowych turniejów, a jeszcze inna krajowa firma – All Golf Services – odpowiada za budowę i remonty najlepszych europejskich pól golfowych. Zamiast na reklamie w Polsce skupiają się jednak na kolejnych zagranicznych zleceniach, a w ich zawodowym portfolio znajdują się takie perełki jak słowacki Penati Golf Resort czy słoweński Royal Bled. Z Łukaszem i Waldemarem Szadnymi rozmawiamy o kulisach ich pracy, początkach i przyszłości, która zapowiada się niezwykle ciekawie.

Waldemar i Łukasz Szadni od kilkunastu lat odpowiadają za budowę i remonty najlepszych europejskich pól golfowych. fot. G&R/Marek Darnikowski
W ich zawodowym portfolio znajdują się takie perełki jak słowacki Penati Golf Resort czy słoweński Royal Bled. fot. G&R/Marek Darnikowski

Rory: Odrodzenie

Rory McIlroy dokonał w tym roku czynów niezwykłych. Zresztą nie pierwszy raz w swojej  karierze. Jest absolutnym numerem jeden, na wszelkie możliwe sposoby. Pełen sukcesów sezon utalentowanego Irlandczyka, bohatera naszej okładki, podsumowuje Katarzyna Nieciak, redaktor naczelna serwisu Golf Channel Polska.

Rory McIlroy to aktualny nr 1 na świecie. fot. Omega
Sezon 2022 był dla Irlandczyka jednym z najlepszych w karierze. fot. Omega

 Pogromcy wyniku unieszkodliwieni

Pięć podstępnych strzałów, które mogą zrujnować każdą rundę. Zebraliśmy dla was takie problematyczne przypadki i wyjaśniamy, jak stawić im czoła. Technika uderzeń krok po kroku!

Niezwykła historia golfa w Szczawnie-Zdroju

Pole golfowe w przedwojennym Bad Salzbrunn było jednym z najlepszych  w tej części Europy. W golfa grano tu do II wojny światowej, a zarys ówczesnych dołków można w dalszym ciągu zauważyć w szczawieńskich parkach. Tropem historii golfa po raz kolejny wyruszyła dla nas Elżbieta Grendecka z Muzeum Historii Golfa w Polsce.

Domek klubowy w Bad Salzbrunn, czyli współczesnym Szczawnie-Zdroju. fot. Biblioteka Narodowa

Wynalazek poety z Naulhaki

Z zimą nadchodzi czas innego golfa. Dla jednych oznacza to wyjazd w ciepłe kraje, dla drugich grę czerwonymi piłkami na białym śniegu, wymyśloną jakieś 130 lat temu przez literackiego noblistę Rudyarda Kiplinga, który pisząc „Księgę dżungli”, spędzał surowe zimy w Nowej Anglii. Tę barwną historię przybliża Krzysztof Rawa.

Dokąd na golfa?

Jakie kierunki najchętniej wybierają Polacy, decydując się na wyjazd na golfa za granicę? O ile Turcja czy Hiszpania to wciąż najczęściej wybierane golfowe destynacje, to na popularności zyskują także mniej oczywiste miejsca. O wyjazdowe preferencje golfistów zapytaliśmy ekspertkę Katarzynę Bobińską, właścicielkę golfowego biura podróży Travel&Action. Tymczasem my w tym numerze wraz z naszymi autorami – Jackiem Zaidlewiczem, Wojciechem Pasynkiewiczem i debiutującym na łamach G&R Witoldem Hołubowiczem – polecamy Wam hiszpańskie wybrzeże Costa Blanca, Słowenię oraz ojczyznę golfa, Szkocję. To zupełnie inne, ale bardzo interesujące kierunki.

Opanuj swoją grę

Takie są fakty – większość z nas wybiera grę na polu zamiast treningu. Warto zatem wykorzystać zimę, by wypracować lepszą technikę uderzeń. Pro Adam Mitukiewicz pokaże, jak trenować na symulatorze, by być gotowym z formą na nowy sezon. Praktyczne wskazówki, wskaźniki, które warto znać – idealna recepta na trening w centrum indoorowym!

Tylko spokój nas może uratować… fot. G&R/Marek Darnikowski

Tomasz Wiśniewski trenerem kadry

W połowie listopada Tomasz Wiśniewski został wybrany trenerem-selekcjonerem kadry narodowej w golfie. Członek PGA Polska, na co dzień związany z Kalinowymi Polami, obejmie stanowisko formalnie od 1 stycznia, a my już pytamy o jego wizje, cele i przygotowania do nowej roli.

Całkiem nowe oblicze PGA Tour

Phil Mickelson miał rację co do jednego: PGA Tour od jakiegoś czasu ma „zachomikowany” spory zapas gotówki – i teraz zamierza go wykorzystać, aby przekonać swoje największe gwiazdy do pozostania na tourze na bardziej uregulowanych zasadach. Zaledwie osiem dni po tym, jak spotkanie „tylko dla graczy” dało mu mandat do zmian, komisarz PGA Tour Jay Monahan ujawnił szereg zmian, które szykują się w ekosystemie ligi. Wszystko po to, by dać skuteczny odpór LIV Golf.

Sen o potędze

Były amerykański żołnierz marynarki zarobił miliardy, sprzedając domeny internetowe, po czym założył Parsons Xtreme Golf, kupił własny klub golfowy i zaczął przerabiać grę w golfa na własną modłę. Historia Boba Parsona, właściciela PXG, firmy produkującej golfowy sprzęt, to historia sukcesu rodem z amerykańskiego snu.

To i jeszcze więcej w nowym numerze!

ZAMÓW PRENUMERATĘ

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o