Teraz czytasz
Startuje The Open z udziałem Adriana Meronka

Startuje The Open z udziałem Adriana Meronka

W najbliższy czwartek startuje 150. jubileuszowa edycja najstarszego turnieju wielkoszlemowego w golfie – The Open Championship. Turniej, którego areną będzie w tym roku legendarne Old Course w St. Andrews, będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na udział w nim ścisłej czołówki światowego golfa i całą otoczkę, jaka zazwyczaj towarzyszy temu wydarzeniu. W tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii wystąpi Polak – Adrian Meronk, który miejsce w tym legendarnym turnieju zapewnił sobie dzięki bardzo udanym występom w lidze DP World Tour.

Adrian, który swoje przygotowania na Old Course rozpoczął m.in. od rozegrania 9 dołków z samym Tigerem Woodsem, wie, że udział w wydarzeniu tej klasy to nie tylko wielka szansa, ale również możliwość chłonięcia atmosfery wielkiego golfowego widowiska.

„Lepszego miejsca na mój pierwszy British Open nie mogłem sobie wymarzyć! Ale traktuję ten turniej jak każde inne normalne zawody. Może będzie więcej ludzi, ale jeśli chodzi o moje podejście to pozostaje ono bez zmian – robię cały czas to samo co w ciągu roku, to samo z tygodnia na tydzień. W moich przygotowaniach nic się nie zmieniło, nie było żadnych modyfikacji czy ćwiczeń specjalnie pod The Open. Wiem, czego się spodziewać, więc będę ten start traktować jak każdy inny”, mówił w wywiadzie przed The Open.

Według Meronka kluczem do zajęcia dobrej lokaty na Old Course będzie krótka gra i radzenie sobie z wiatrem.

„Moim zdaniem krótka gra i puttowanie są kluczowe, bo pole jest dosyć szerokie, a greeny duże, więc ważne też są approache, aby być jak najbliżej dołka. W St. Andrews miałem już okazję grać kilkukrotnie. Czuję się tam bardzo dobrze, ale wiele na tym polu zależy od pogody, od tego, w którą stronę wieje wiatr”, mówił.

Trudno jednak nie ulec ekscytacji, gdy swój udział w The Open zaczynasz od rundy ze swoim idolem, prawdziwą legendą golfa z 15 tytułami wielkoszlemowymi na koncie – Tigerem Woodsem. Kiedy we wtorek Meronk pojawił się na tee, by rozegrać swoją rundę próbną, spotkał Woodsa i zaproponował mu wspólne rozegranie pola. To „niewiarygodne doświadczenie”, jak miał potem określić swoją grę z Tigerem, szybko obiegło golfowe media z całego świata.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najbliższe dni będą dla Polaka prawdziwym testem golfowych umiejętności i radzenia sobie z presją. W St. Andrews zagrają wielkie nazwiska światowego golfa. Oprócz Woodsa, który po poważnym wypadku samochodowym w lutym zeszłego roku, na St. Andrews będzie chciał powalczyć o 4 tytuł w The Open (w turnieju tym stawał na podium w 2000, 2005 i 2006 r.), zagra m.in. obrońca tytułu sprzed roku Collin Morikawa, nr 1 rankingu światowego Scottie Scheffler czy będący w rewelacyjnej formie Xander Schauffele. To jednak dopiero początek listy golfowych gwiazd, które w walce o legendarny Claret Jug pokażą fanom golfa z najwyższej światowej półki.

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 13: Scottie Scheffler of the United States speaks in a press conference during a practice round prior to The 150th Open at St Andrews Old Course on July 13, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Oisin Keniry/R&A/R&A via Getty Images )

Morikawa, który w zeszłym roku swój debiut w The Open na Royal St George’s przypieczętował spektakularną wygraną, rozpocznie rywalizację w grupie z będącym świeżo po 2 zwycięstwach z rzędu (Scottish Open, PGA Tour’s Travellers Championship) Xanderem Schauffele oraz z Irlandczykiem Rorym McIlroyem.

Woods pierwsze dwie rundy rozegra z aktualnym mistrzem US Open Mattem Fitzpatrickiem oraz z Maxem Homą, który w maju po raz drugi zdobył mistrzostwo w Wells Fargo. Partnerami Meronka we flightcie będą natomiast Chińczyk Li Haotong i Brytyjczyk Marcus Armitage. Ich grupa rozpocznie grę w czwartek o godz. 11.58 lokalnego czasu. Pierwsze uderzenie z tee inaugurujące jubileuszową edycję odda z kolei Paul Lawrie.

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 12: Tiger Woods of the United States speaks in a press conference during a practice round prior to The 150th Open at St Andrews Old Course on July 12, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Oisin Keniry/R&A/R&A via Getty Images )

Turniej taki jak The Open pełen jest odwołań do swojej wielkiej, bogatej historii. W tym roku w St. Andrews pojawił się m.in. Jack Nicklaus, któremu przyznano tytuł Honorowego Obywatela St Andrews. 82-letni golfista, który ma na swoim koncie 18 zwycięstw w majors, dołączył do tej prestiżowej grupy jako trzeci Amerykanin w historii po Bobbym Jonesie w 1958 r. i Benjaminie Franklinie w 1759 r.

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 11: Jack Nicklaus speaks with Gary Player of South Africa on the first tee during the Celebration of Champions prior to The 150th Open at St Andrews Old Course on July 11, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Richard Heathcote/R&A/R&A via Getty Images)

Aby uczcić jubileuszową edycję The Open, rozegrano także inny specjalny  turniej – The R&A Celebration of Champions, w którym zebrały się ikony golfa z ośmiu dekad The Open m.in. Gary Player, Tom Watson, sir Nick Faldo.

The Open, rozegrany po raz pierwszy w 1873 r., na Old Course w St. Andrews, łącznie z tegoroczną edycją, gościć będzie już po raz 30. Kto tym razem uniesie słynny puchar Claret Jug, pozując do zdjęć na słynnym Swilcan Bridge? Dowiemy się już w niedzielę.

Transmisje z turnieju można oglądać na żywo Golf Channel Polska

Czwartek i piątek:

The Open Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 7:30 – 21:00

Sobota:

The Open Championship – runda 3 (LIVE) 11:00 – 21:00

Niedziela:

The Open Championship – finał (LIVE) 10:00 – 20:00

LIVESCORING

ST ANDREWS, SCOTLAND – JULY 11: Tiger Woods of the United States, Rory McIlroy of Northern Ireland, Jack Nicklaus, Georgia Hall of England and Lee Trevino pose with the Claret Jug on the first tee during the Celebration of Champions prior to The 150th Open at St Andrews Old Course on July 11, 2022 in St Andrews, Scotland. (Photo by Richard Heathcote/R&A/R&A via Getty Images)
ST ANDREWS, SCOTLAND – FEBRUARY 14:The Claret Jug on display in front of the R&A Clubhouse with 150 Days to go until The 150th Open at St Andrews on February 14,2022 in St Andrews,Scotland. (Photo by Liam Allan/R&A/R&A via Getty Images)

Fot. Getty Images

 

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o