Teraz czytasz
Mateusz Gradecki 18. w finale Challenge Tour. Polak zagra w co najmniej 15 turniejach DP World Tour w przyszłym sezonie

Mateusz Gradecki 18. w finale Challenge Tour. Polak zagra w co najmniej 15 turniejach DP World Tour w przyszłym sezonie

Zaczęło się od trzęsienia ziemi i występ stanął pod znakiem zapytania. Jednak dzięki solidnej grze w kolejnych dniach Mateusz Gradecki odrabiał straty i finał zakończył na 18. miejscu. Dzięki wysokiej lokacie polski golfista zagra w 2023 roku w DP World Tour.

Mateusz Gradecki zakończył Rolex Challenge Tour Grand Final rozgrywany w Club de Golf Alcanada na Majorce. To był najważniejszy turniej sezonu 2022, w którym zagrało 45 najlepszych golfistów ligi Challenge Tour, marzących o awansie do DP World Tour. Awans otrzymuje czołówka 20 graczy.

Gradecki w pierwszej rundzie zanotował spadek formy i zakończył dzień z wynikiem +3 w stosunku do par. To oznaczało spadek w klasyfikacji generalnej na 24. pozycję. O 4 miejsca za daleko, żeby awansować do DP World Tour.

„Na początku trudno było mi wejść w tryb turniejowy. Na nowym polu nie do końca wiesz, jak poczujesz się ze swoją grą. Potem jednak złapałem rytm, a pewność mojej gry z dnia na dzień rosła”, mówi Mateusz Gradecki.

Polski golfista nie poddał się i w charakterystycznym dla siebie stylu w kolejnych dniach zaczął odrabiać straty. Drugą rundę zakończył z wynikiem o pięć uderzeń lepszym niż dzień wcześniej, tj. -2. Kolejny dzień to jeszcze lepszy wynik i trzecia runda zakończona na -3. Niestety ostatniego dnia obok sukcesów zdarzały się potknięcia, a Gradecki zszedł z pola z wynikiem +1.

Ostatecznie finał zakończył z wynikiem -1, co dało mu miejsce 18. Natomiast w klasyfikacji generalnej Challenge Tour uplasował się na pozycji 21., o jedno miejsce za daleko, żeby otrzymać pełny awans do DP World Tour.

Ale nic straconego. Tak wysoka pozycja daje jednak Mateuszowi Gradeckiemu możliwość zagrania w lidze DP World Tour. Zamiast w kategorii 14., będzie startował w kategorii 18, a to oznacza start w co najmniej w 15 turniejach. Polski zawodowiec już planuje występy.

„Przede mną aż 6-dniowy turniej w ramach Q-School, który startuje w piątek”, mówi Mateusz Gradecki. „Mam jeszcze nadzieję wywalczyć tam kategorię 17, która da mi wyższą pozycję na liście zapisów do DP World Tour. Następnie pojadę na turnieje do RPA.”

Finałowy etap Q-School rozegrany zostanie w dniach 11-16 listopada na polu Infinitum Lakes Course w Hiszpanii i zakończy występy w sezonie 2022.

Dla polskiego golfisty cały sezon był bardzo udany i zalicza się do najlepszych w karierze. Spośród turniejów warto wyróżnić dwa. Już w kwietniu Gradecki zaczął mocnym uderzeniem, zwyciężając w Limpopo Championship w RPA. Niecałe trzy miesiące później toczył zaciętą walkę o najwyższe podium w Big Green Egg German Challenge, ustępując dopiero w dogrywce swojemu rywalowi Alejandro Del Rayowi.

ALCUDIA, SPAIN – NOVEMBER 05: Mateusz Gradecki of Poland plays his tee shot on the 1st hole on Day Three of the Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A 2022 at Club de Golf Alcanada on November 5, 2022 in Alcudia, Spain. (Photo by Octavio Passos/Getty Images)
ALCUDIA, SPAIN – NOVEMBER 03: Mateusz Gradecki of Poland lines before plays his second shot on the 17th hole on Day One of the Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A 2022 at Club de Golf Alcanada on November 3, 2022 in Alcudia, Spain. (Photo by Octavio Passos/Getty Images)

WYNIKI

Informacja prasowa

© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o