Now Reading
Sekret sukcesu Phila Mickelsona

Sekret sukcesu Phila Mickelsona

Sukces Phila Mickelsona w The Open był dla wielu osób dość sporym zaskoczeniem, zważywszy na jego problem z grą przy dużym wietrze. Przez wiele lat zawodnik ten grał zawsze w stylu, w jakim gra się w USA, walcząc wręcz z warunkami atmosferycznymi. Dla mnie, wychowanego na polach typu links, wiadomym było, że nie jest to droga do sukcesu.

Zawsze uważałem, iż golfiści, którzy zaczynali swoją karierę na polach typu links, mają przewagę nad innymi, gdyż pola te wymagają umiejętności zastosowania różnych nietypowych uderzeń, co jest równoznaczne z posiadaniem dodatkowych kijów w torbie. Jako dziecko nauczyłem się takich uderzeń jak chip and run z żelazami 9, 8, 7, 6, 5, punch na 100 metrów, 8 żelazo pod silny wiatr czy strzał 7 żelazo ze 190 metrów z wiatrem, po którym piłka ląduje daleko przed greenem, po czym toczy się w okolice flagi. Te strzały przyswoiłem już na początku swojej kariery. W tym roku podobnie grał również Mickelson, co było jego kluczem do sukcesu na The Open. Przestał on walczyć z wiatrem, a to – wraz z jego ogromnym talentem – pozwoliło mu zdobyć upragnione zwycięstwo.

Głównym atutem Lefty’ego okazała się umiejętność uderzenia niskiego strzału pod wiatr. Wiele osób źle rozumie to uderzenie, co wpędza je w poważne kłopoty. Aby uderzyć niżej, owszem, należy przesunąć piłkę bliżej tylnej nogi, jednak musimy równocześnie pamiętać, że możemy to zrobić tylko wtedy, gdy wykonujemy ten typ strzału ironami 7, 8, 9 oraz wedge’ami. Używając dłuższych kijów, doprowadzimy do zbyt pionowego kąta natarcia na piłkę z zamkniętą główką, co spowoduje wyższy tor lotu lub najczęściej duży hook.

 

Kije 7, 8, 9 iron i wedge


Pozycja wyjściowa

Przeanalizujmy ten typ uderzenia dla kijów 7, 8, 9 i wedge. Stopy rozstawiamy bliżej siebie, rozkładając 55% ciężaru naszego ciała na przedniej nodze. Chwytamy kij niżej, aby piłka znalazła się na linii ziemia-środek klatki piersiowej. W tej pozycji wyjściowej jesteśmy gotowi, by oddać uderzenie.

fot. 1

2. Swing

W tej pozycji nie staraj się uderzyć mocno, wybierz kij, który pozwoli ci na płynny zsynchronizowany ruch.

fot. 2

Kije 6, 5, 4, 3, hybrdy, woody, driver


1. Pozycja wyjściowa

Możecie być zaskoczeni, widząc uderzenie typu punch wykonywane woodami czy hybrydami. Jest to jednak możliwe, jeśli wiesz, jak to zrobić. Dla tych kijów w standardowym ustawieniu chwyć kij krócej i uderzaj bardziej płynniej i lżej.

fot. 3a

2. Piłka bliżej przedniej nogi

Pamiętaj, że jeśli do uderzenia używasz długich ironów lub woodów, w pozycji wyjściowej powinieneś przesunąć piłkę blisko przedniej nogi. Jak wygląda poprawna pozycja przed oddaniem strzału dla tego rodzaju kijów, obrazuje zdjęcie powyżej.

fot. 3b

3. Swing

Wysokość lotu jest dyktowana prędkością poruszania się piłki i jej rotacją. Im płynniej i lżej uderzasz, tym piłka leci niżej. Jeśli chcesz uderzyć z normalną prędkością, ogranicz się do ¾ odmachu, tak jak ja na zdjęciu. Więcej kija równa się lżejsze uderzenie.

fot. 5
Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o