Teraz czytasz
Regułowe SOS: Co trzeba wiedzieć o preferred-lies?

Regułowe SOS: Co trzeba wiedzieć o preferred-lies?

Czasami niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak długotrwałe deszcze lub ekstremalne upały, mogą znacznie pogorszyć stan fairwayów, przez co gra jest znacząco utrudniona, a wyniki nie odzwierciedlają umiejętności graczy. Gdy takie warunki są wszechobecne na całym polu i komitet turniejowy uważa, że preferred lies lub „reguły zimowe” przyczyniłyby się do usprawnienia gry lub pomogłyby chronić pole, może wprowadzić regułę lokalną pozwalającą graczom na zagranie piłki z miejsca o lepszej kondycji. Dowiedz się, co musisz wiedzieć, by nie wpaść w kłopoty!

Preferred lies: o czym trzeba pamiętać?

Gdy taka reguła zostanie wprowadzona, gracz musi pamiętać o kilku ważnych sprawach.

– Reguła ma zastosowanie na krótko przystrzyżonej części terenu zielonego (lub w miejscu bardziej precyzyjnie określonym, np. na 6. dołku). Teren krótko przystrzyżony oznacza każdy fragment pola (także ścieżki przez rough) koszony na wysokość fairwaya lub niższą.

– Piłka może być bez kary podniesiona i oczyszczona, ale przed jej podniesieniem gracz musi zaznaczyć jej położenie.

– Podniesiona piłka musi być położona na miejscu znajdującym się w określonym obrębie (np. 15 cm lub jednej długości kija itp.) od miejsca, gdzie leżała początkowo, i nie może to być bliżej dołka ani w hazardzie lub na greenie.

– Gracz może położyć swoją piłkę tylko raz i po jej położeniu jest ona piłką w grze. Jeżeli nie pozostanie ona w spoczynku w miejscu, na którym została położona, zastosowanie ma Reguła 20-3d. Jeżeli po położeniu piłka pozostaje w spoczynku w miejscu, na którym została położona, a następnie przemieści się, nie ma kary, i piłka musi być grana tak jak leży, chyba że ma zastosowanie jakaś inna reguła. Na przykład, gdy piłka wtoczyła się do hazardu wodnego, zawodnik ma prawo skorzystać z uwolnienia z uderzeniem karnym hazardu wodnego.

– Jeżeli gracz nie dopełni obowiązku zaznaczenia pozycji piłki przed jej podniesieniem lub przesunie ją w jakiś inny sposób, otrzymuje karę jednego uderzenia.

– Karą za naruszenie reguły lokalnej w match play jest przegranie dołka, w stroke play – dwa uderzenia.

*Reguła 20-3d: Jeżeli podczas kładzenia piłki poza hazardem nie pozostaje ona w spoczynku w miejscu, w którym została położona, nie ma kary i musi być ponownie w nim położona. Jeżeli ponownie nie pozostaje w spoczynku w miejscu położenia, to musi być położona w najbliższym miejscu, najbardziej podobnym do warunków jej oryginalnego położenia, leżącym nie dalej niż jedna długość kija od oryginalnego miejsca, nie bliżej dołka i nie w hazardzie.

Czy jest różnica pomiędzy prefereed lies a lift-clean-and-place?

Reguła lokalna „Czyszczenie piłki”(lift-clean-and-place) wymaga, aby piłka była odłożona na miejsce, z którego została podniesiona, natomiast w preferred lies piłka kładziona jest w nowym miejscu, w określonej odległości od miejsca, w którym się zatrzymała. W pozostałej części procedura jest taka sama.

[fot]fot. shutterstock.com[/fot]
© 2021 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o