Now Reading
Nowe „Reguły gry w golfa”! Część 1: Putting green, obszar kary, bunkry

Nowe „Reguły gry w golfa”! Część 1: Putting green, obszar kary, bunkry

Z początkiem 2019 roku w życie weszła zmodyfikowana wersja „Reguł gry w golfa”. Nowy zestaw przepisów ma wprowadzić grę w golfa w nową epokę. Co się zmieni w porównaniu z poprzednią wersją reguł? Wykaz najważniejszych zmian w naszym zestawieniu!

ZASADY NA PUTTING GREENIE

  1. PIŁKA/ZNACZNIK PRZESUNIĘTE PRZEZ GRACZA

Było: Jeśli przypadkowo gracz przesunie piłkę lub znacznik piłki, obowiązuje kara jednego uderzenia (z wyjątkami). Od 2016 roku można było regułą lokalną wprowadzić ten zapis do regulaminu turnieju.

Od 2019: Nie ma kary. Po prostu odłóż piłkę lub znacznik na miejsce.

  1. PIŁKA PRZEMIESZCZONA PRZEZ WIATR

Było: Piłka przemieszczona przez siły natury, np. wiatr, jest rozgrywana z nowej lokalizacji, chyba że została przemieszczona przez gracza lub czynnik zewnętrzny. Wtedy musi być odłożona na pierwotną pozycję.

Od 2019: Jeśli podniosłeś i odłożyłeś piłkę, a potem piłka się przemieściła, przenieś ją z powrotem na poprzednie miejsce, niezależnie od tego, czy wiatr ją poruszył, czy też nie znasz innego wyraźnego powodu.

  1. NAPRAWA USZKODZEŃ

Było: Gracz może naprawiać tylko ślady po uderzeniach piłki i ślady po starych dołkach. Żadne inne uszkodzenia putting greenu nie mogą być naprawiane, jeżeli mogłoby to pomóc graczowi w dalszej grze na dołku.

Od 2019: Możesz naprawić niemal wszystkie uszkodzenia na putting greenie, w tym ślady kolców oraz uszkodzenia zrobione przez zwierzęta. Nie możesz naprawić naturalnych niedoskonałości powierzchni putting greenu.

  1. DOTYKANIE LINII PUTTOWANIA

Było: Linia puttowania nie może być dotykana, z wyjątkiem kilku sytuacji, np. gdy gracz usuwa naturalne utrudnienia ruchome, adresuje piłkę, naprawia miejsca po starych dołkach lub ślady po piłkach. W innych wypadkach dotykanie linii puttowania skutkuje przegraniem dołka lub dwoma uderzeniami karnymi.

Od 2019: Dopóki nie spowodujesz poprawienia warunków na linii puttowania, możesz dotknąć linii, aby wskazać kierunek uderzenia.

  1. UDERZENIE WE FLAGĘ

Było: Piłka gracza nie może uderzyć we flagę ani w osobę przytrzymującą flagę. Karą jest przegranie dołka w match play lub dwa uderzenia karne w stroke play.

Od 2019: Możesz wykonać uderzenie z flagą pozostawioną w dołku. Jeżeli piłka uderzy we flagę, to nie ma kary, a piłka musi być grana tak, jak leży.

  1. W DOŁKU CZY NIE W DOŁKU?

Było: Jeżeli piłka gracza oparła się o flagę znajdującą się w dołku, ale do niego nie wpadła, gracz lub inna osoba przez niego upoważniona może poruszyć lub wyjąć flagę. Jeżeli piłka wpadnie do dołka, uznaje się, że gracz umieścił piłkę w dołku swoim ostatnim uderzeniem. W innym wypadku, jeżeli piłka została przemieszczona, musi zostać położona na krawędzi dołka bez doliczania kary.

Od 2019: Jeżeli piłka opiera się o flagę pozostawioną w dołku i dowolna część piłki jest poniżej powierzchni putting greenu (nawet gdy cała piłka nie znajduje się poniżej tej powierzchni), to możesz ją podnieść, uznając, że piłka wpadła do dołka.

  1. NIEWŁAŚCIWY GREEN

Było: Zakłócenie przez niewłaściwy green występuje wtedy, gdy piłka leży na niewłaściwym putting greenie.

Od 2019: Zakłócenie od niewłaściwego greenu występuje, gdy piłka dotyka greenu lub green fizycznie zakłóca obszar ustawienia lub obszar swingu. Musisz wziąć całkowite uwolnienie od wszystkich zakłóceń niewłaściwego greenu.

OBSZAR KARY: NOWE OKREŚLENIE DLA HAZARDÓW WODNYCH

Pojęcie „hazard wodny” zmienia się na „obszar kary” i składa się z obszarów zaznaczonych na czerwono i żółto. Może on obejmować także miejsca, na których nie ma wody, takie jak pustynia, dżungla, skały itp. Jeśli twoja piłka zatrzyma się w jednym z tych obszarów, możesz ją uwolnić z karą jednego uderzenia.

  1. USUWANIE NATURALNYCH UTRUDNIEŃ RUCHOMYCH

Było: Jeśli w obszarze kary gracz przesunął lub usunął naturalne utrudnienia ruchome, dotknął ziemi ręką lub kijem, skutkowało to przegraniem dołka lub karą dwóch uderzeń.

Od 2019: W obszarach kary możesz: przesuwać bądź usuwać naturalne utrudnienia ruchome, a także dotykać ziemi ręką lub kijem.

  1. UWOLNIENIE

Było: Wszystkie hazardy wodne w zależności od usytuowania muszą być oznaczone na żółto lub czerwono. W przypadku bocznego hazardu wodnego gracz zawsze może skorzystać z uwolnienia po przeciwnej stronie bocznego hazardu, o ile warunki na to pozwalają.

Od 2019: Komitet może wprowadzić regułę lokalną pozwalającą na boczne uwolnienie po przeciwnej stronie czerwonego obszaru kary w równej odległości od dołka. Bez takiej reguły lokalnej gracz nie może skorzystać z tej opcji uwolnienia.

„PRZYJAZNE” BUNKRY

  1. USUWANIE NATURALNYCH UTRUDNIEŃ RUCHOMYCH

Było: Gdy piłka znajduje się w bunkrze, gracz może bez kary usuwać sztuczne utrudnienie ruchome. Nie wolno dotykać lub przemieszczać naturalnych utrudnień ruchomych leżących w hazardzie lub stykających się z hazardem – kara główna to przegranie dołka w meczu lub dwa uderzenia karne w stroke play.

Od 2019: Gdy piłka znajduje się w bunkrze, możesz dotykać lub usuwać naturalne utrudnienia ruchome (liście, patyki) oraz sztuczne utrudnienie ruchome (kołeczek tee, ołówek, butelka). Nie ma za to kary.

  1. DOTYKANIE PIASKU

Było: Z pewnymi wyjątkami, takimi jak: upadek, mierzenie lub zaznaczanie pozycji piłki itp., dotykanie piasku ręką lub kijem powoduje przegranie dołka w match play lub karę dwóch uderzeń w stroke play.

Od 2019: Możesz dotykać piasku dłonią lub kijem, o ile nie testujesz stanu piasku w bunkrze. Nie wolno dotykać piasku kijem tuż przed piłką lub za nią podczas uderzenia próbnego oraz podczas backswingu przed uderzeniem.

  1. DROPOWANIE

Było: Po doliczeniu jednego uderzenia karnego jedyną opcją dropowania poza bunkrem jest miejsce, z którego gracz wykonał ostatnie uderzenie.

Od 2019: Pojawia się dodatkowa opcja dla piłki nie do zagrania – możesz z całkowitą karą dwóch uderzeń wziąć uwolnienie dla piłki nie do zagrania na linii w tył poza bunkrem.

Kolejna porcja reguł już wkrótce!

Opracowała Jolanta Makuch

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o