Now Reading
Ucieczka z bunkra

Ucieczka z bunkra

Tym razem na samym początku chciałbym zadać wam pytanie. Czy technika gry z bunkra jest sposobem na uleczenie slice’a? Czy uderzenie z piasku może pomóc nam zrozumieć, dlaczego właściwie slice’ujemy? Moja odpowiedź brzmi: tak.

Ucząc w akademii DLGA na Toya G&CC wielokrotnie nie potrzebuję kamery, aby stwierdzić, jak uderzają moi uczniowie. Wystarczy, że poproszę ich o pokazanie, jak uderzają z piasku i już mam odpowiedź, jak normalnie wybijają piłkę. Jak wiemy, większość golfistów oddaje uderzenia z lewej na prawą stronę, co w języku golfowym nazywa się slice’em. Ten rodzaj uderzenia bez wątpienia utrudnia nam grę z bunkra, gdyż kij porusza się zbyt pionowo i od zewnątrz na wewnątrz.

 

1. Pozycja wyjściowa
Zobaczmy normalny strzał z bunkra. Poprawną pozycję wyjściową obrazuje zdjęcie powyżej. Możecie zaobserwować, że moje ciało jest w pozycji otwartej w stosunku do celu (ok. 30 stopni), piłka jest ustawiona wewnątrz lewej pięty a ciężar ciała rozłożony jest w stosunku 50-50. Jesteście gotowi do oddania uderzenia.

1 pozycja wyjściowa

2. Zobacz to od przodu
Na zdjęciu możesz zobaczyć pozycję wyjściową uderzenia z bunkra od przodu. Zwróćcie uwagę na ciężar mojego ciała. Przypominam, musi być on rozłożony równomiernie. Często czytacie, że ciężar powinien być przeniesiony na lewą nogę, jednak nie jest to prawdą, gdyż prowadzi to do zbyt pionowego kąta natarcia na piłkę.

4

3. Błędny ruch
Największym błędem osób, które walczą ze slice’em jest to, że ich kij porusza się po zbyt pionowej płaszczyźnie, w momencie kiedy rozpoczyna ruch w dół. Możesz to dokładnie zaobserwować na zdjęciu powyżej.

3

4. Jak to zrobić poprawnie?
Aby wyczuć, jak powinien wyglądać ruch kija w dół oraz by wypracować poprawną płaszczyznę poruszania się kija, zaproponuję wam ćwiczenie z trzymaniem kija w prawej ręce, które pozwoli wam na wytrenowanie bardziej płaskiego ruchu. Ćwiczcie to aż do momentu, kiedy nie usłyszycie dobrego uderzenia w bunkrze, kiedy wasz kij ślizga się po piasku a nie w nim zakopuje.

2

5. Otwarta główka kija
Po opanowaniu tego ćwiczenia, możesz zacząć wykonywać normalny strzał z bunkra. Pamiętaj, aby najpierw otworzyć główkę kija, a dopiero po tym chwycić kij. Otwarty kij pozwoli ci na wykorzystanie bouce.

5

6. Idealny strzał z bunkra
Pora na oddanie uderzenia. Jak widzicie, dolna część mojego ciała jest stabilna a kontrolę nad prędkością uderzenia sprawuje górna część. W idealnym uderzeniu z bunkra główka kija wyprzedza lecącą piłkę, pokazując przy okazji poprawny kąt natarcia i płaszczyznę ruchu.
Trenuj to regularnie i wprowadź efekt spłaszczenia swingu do swojego normalnego uderzenia, co wpłynie pozytywnie nie tylko na grę z bunkra, ale również na całą twoją grę.

6
Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o